Polecamy

Jakie warzywa powinniśmy sadzić obok siebie, a czego unikać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Marzy Ci się ogródek warzywny? Nic dziwnego, własne świeże produkty to świetna opcja. Zanim go założysz, sprawdź, jakie warzywa powinniśmy sadzić obok siebie, a czego unikać i ciesz się doskonałymi zbiorami, które wylądują na Twoim stole!

Ogródek warzywny – warto go mieć

W czasach, kiedy tyle się mówi o chemicznym nawożeniu produktów dostępnych w supermarketach, niejedna osoba marzy o własnym ogródku warzywnym. Nic więc dziwnego, że choćby niewielkich rozmiarów uprawy można znaleźć w wielu przydomowych ogródkach. Satysfakcja z dań ugotowanych z samodzielnie wyhodowanych składników jest czymś wartym zachodu! Tym bardziej że założenie przydomowego ogródka nie jest wcale trudne. Większość osób poradzi sobie z tym bez problemu. Warto jednak na początku przygotować się do tego zadania i dowiedzieć się chociażby, jakie warzywa powinniśmy sadzić obok siebie. Czasami zupełnie nieświadomie możemy zaszkodzić naszym uprawom.

Sprawdź, jakie warzywa sadzić obok siebie

To, jakie warzywa sadzimy w swoim sąsiedztwie, ma znaczenie. Może to wpływać na wzrost i zdrowie poszczególnych warzyw – pozytywnie lub negatywnie, a tego drugiego każdy ogrodnik wolałby uniknąć. Sąsiedztwo w tym przypadku jest ważniejsze, niż może Ci się wydawać, dlatego warto starannie je zaplanować. Zależy Ci na zdrowym plonie? Na pewno. W takim razie sprawdź, jakie warzywa sadzić obok siebie!

Jak to zaplanować? 

Kiedy planujesz sadzić warzywa obok siebie, weź pod uwagę: szybkość ich wzrostu, rodzaj systemu korzeniowego oraz okres dojrzałości zbiorczej. Te czynniki będą pomocne. Dobrym przykładem jest tu np. wolny rozwój marchwi i pietruszki. Między nimi śmiało możemy posiać koper lub rzodkiewkę. Zanim marchew zdąży się rozrosnąć, one dorosną już do zbioru.

Uprawa współrzędna warzyw – zainteresuj się tym!

Ważnym zagadnieniem będzie tu także uprawa współrzędna warzyw. To jedna z naturalnych metod ochrony roślin przed chorobami oraz szkodnikami. Chodzi o wspólną uprawę różnych gatunków na jednej grządce. Muszą być one oczywiście odpowiednio dobrane, abyśmy osiągnęli pożądany efekt. Co ciekawe, w uprawie współrzędnej z warzywami mile widziane są aromatyczne zioła, które odstraszają szkodniki. Korzyści są oczywiste! Dodatkowe plusy takiej uprawy to m.in. brak jednostronnego wyczerpania gleby, co często dzieje się przy sadzeniu jednego gatunku na tym samym stanowisku przez dłuższy czas, a także ograniczenie stosowania chemicznych środków.

ogród warzywny
Photo by Obraz planet_fox from Pixabay.com

Marchew i cebula to dobry przykład!

Jeden z najbardziej znanych przykładów warzyw obok siebie to uprawa marchwi wraz z cebulą. Warzywa te chronią się nawzajem przed szkodnikami. Doskonale sprawdza się również uprawa obok siebie kapusty i pomidora, z kolei groch przed szkodnikami chroni kukurydza. Przykładów jest oczywiście znacznie więcej – por korzysta na sąsiedztwie pietruszki, bo jej zapach chroni go przed insektami, konkretnie przed miniarką porówką. Przy planowaniu sąsiedztwa warzyw, warto jest korzystać z gotowych tabel, które jasno pokazują, jakie warzywa lubią być obok siebie.

Jakich gatunków nie sadzimy obok siebie?

Niektóre połączenia zdecydowanie nie są dobre. Jest tak chociażby w przypadku pomidorów i ziemniaków. Niesie to ze sobą zwiększone zagrożenie zarazą ziemniaka. Cebula i fasola również niezbyt dobrze się czują w swoim towarzystwie, podobnie jak pomidory z papryką i ogórkami. 

>> Zobacz też: Ogród warzywny w skrzyniach

Allelopatia – oddziaływanie na siebie roślin

Znając podstawy, łatwiej jest zaplanować nasadzenia. Ciekawostka: zjawisko korzystnego lub negatywnego oddziaływania na siebie roślin nazywamy allelopatią. Dobrze jest posiadać wiedzę o niej i siać warzywa tak, aby otrzymać pyszne i zdrowe plony. Wystarczy nieco zagłębić się w temat, a na pewno się uda!

agolancer

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Optymalne wykorzystanie przestrzeni: Łóżka dla praktycznej sypialni
Optymalne wykorzystanie przestrzeni: Łóżka dla praktycznej sypialni
Odkryj praktyczną sypialnię dzięki łóżkom z materacem i pojemnikiem - funkcjonalność i porządek w jednym!
Wygodne meble do salonu – jakie kupić?
Wygodne meble do salonu – jakie kupić?
Stwórz salon pełen wygody i stylu dzięki odpowiednio dobranym meblom. Oto kluczowe wskazówki dotyczące wyboru mebli do salonu, które spełnią Twoje oczekiwania.
Lampy nad wyspę kuchenną. Jakie oświetlenie wybrać?
Lampy nad wyspę kuchenną. Jakie oświetlenie wybrać?
Jaki ich styl wybrać? Jaką moc powinno mieć oświetlenie nad wyspą?
Ostatnie wpisy