Styl nowojorski stał się niezwykle popularny. Oddaje on nie tylko wartości Amerykanów, ale odzwierciedla wielokulturowe wpływy z całego świata, które spotykają się ze sobą w Nowym Jorku. W związku z tym takie wnętrza są eleganckie i ponadczasowe. W ten sposób można urządzić także kuchnię – najlepiej o dużym metrażu, lecz z powodzeniem można również zaaranżować tak mniejsze pomieszczenie w mieszkaniu.
Kuchnia w takim stylu powinna się odznaczać klasą, która wiążę się też z jakością wykorzystanych materiałów. W pomieszczeniu nie może zabraknąć dobrego gatunkowo drewna. Często stawia się zresztą na podłoże z takiego właśnie surowca. W takim przypadku można się jednak obawiać pewnych zarysowań czy odkształceń podłogi. Alternatywą może być zatem sięgnięcie po coś imitującego drewno, jak choćby panele winylowe. W takim wnętrzu pożądany jest także kamienny blat kuchenny, najlepiej z marmuru. Będzie to niezwykle efektowny element pokoju, choć trzeba mieć na uwadze, iż wymaga on pielęgnacji oraz uwagi podczas użytkowania.
Najczęściej bazę stanowi delikatnie złamana biel, której dobrym uzupełnieniem będą naturalne odcienie drewna. Ewentualną alternatywą dla części powierzchni może być stonowany, przygaszony niebieski. Z uwagi na elegancki charakter wnętrza, dobrym pomysłem będą także akcenty przełamujące ogólną koncepcję. Mogą to być klamki do szafek czy elementy armatury w kolorze miedzianym czy po prostu w odcieniu metalu. Przy wyborze takich mniejszych elementów, warto zwrócić uwagę na jakość ich wykończenia. Jest to bardzo ważne, gdyż w kuchni nowojorskiej nie ma zbyt wielu dodatków, więc takie wyposażenie dodaje pomieszczeniu charakteru. Utrzymanie jasnego wnętrza jest szczególnie istotne, jeżeli w tym stylu ma być zorganizowany pokój o ograniczonym metrażu. Przy większej powierzchni można sobie pozwolić na więcej odstępstw i wprowadzenie do kuchni ciemniejszych barw, kontrastujących z bielą.
W kontekście mebli przeważa klasyka, a więc drewniane szafki pomalowane na biało i z delikatnie zdobionymi frontami. Trzeba pamiętać, że wnętrze ma być eleganckie, a jednocześnie ponadczasowe. Dobrze sprawdzają się także szafy czy kredensy z przeszklonymi drzwiczkami, które mogą wyeksponować choćby główną zastawę. Sam sprzęt AGD powinien być sporych gabarytów i spójny kolorystycznie z resztą wnętrza. Wyjątkiem są inspiracje szerszym stylem amerykańskim, gdy takie elementy często są choćby czerwone, nawiązując do barw z flagi Stanów Zjednoczonych. W środku warto zadbać też o drobniejsze wyposażenie charakterystyczne dla Amerykanów, a więc ekspresy do kawy, tostery czy mikrofalówki. Charakterystycznym elementem kuchni w takiej aranżacji jest przeważnie sporych rozmiarów okap, znajdujący się nad kuchenką. Dobrze jest postawić tutaj na gustowne modele, które będą pełniły przy okazję rolę dekoracyjną. Podobnie jest w przypadku armatury, więc świetnie sprawdzają się w tym przypadku elementy stylizowane na vintage, a więc nawiązujące do dawnych lat.
Bardzo ważnym aspektem pomieszczeń kuchennych według takiej koncepcji, są elementy oświetleniowe. Panuje tutaj natomiast spora dowolność i można mieszać nowoczesne lampy z wystawnymi żyrandolami. Ciekawym pomysłem będą również podwieszane, loftowe żarówki. Istotne jest przy tym to, że całość musi być dobrze oświetlona i z wielu punktów, co pozwala na regulowanie ilości światła w pomieszczeniu, zależnie od potrzeb. Sama gra świateł, odbijających się choćby od metalowych dodatków i wykończeń, będzie jednocześnie po prostu efektowna.
W takich koncepcjach przeważnie nie może zabraknąć wyspy kuchennej. Przy większym metrażu może się ona znajdować pośrodku pokoju. W przypadku kuchni otwartych na salon, najczęściej są one elementem rozgraniczającym umiejętnie te dwie przestrzenie. W nowoczesnym mieszkaniach szczególnie ten drugi sposób znajduje swoje zastosowanie, gdyż aktualnie trendy w przygotowywaniu lokali mieszkalnych są takie, żeby stawiać na jak najbardziej otwarte powierzchnie. Jest to też po prostu praktyczne, gdyż umożliwia łatwe przemieszczanie się między tymi przestrzeniami czy rozmowy z domownikami lub gośćmi podczas gotowania. Na wyspie można urządzić stanowisko do gotowania lub może to być przestrzeń do spożywania posiłków. Dobrze nadają się do nich stołki barowe, które mogą być wykończone skórzanym obiciem siedziska.
Ze względu na fakt, że takie wnętrze ma mieć raczej elegancki charakter, liczba dodatków jest tak naprawdę mocno ograniczona. O walorach estetycznych pomieszczenia decydują przede wszystkim efektownie wykończone sprzęty oraz meble i wysokiej jakości materiały, które zostały do nich wykorzystane. Oczywiście w pokoju może się znaleźć trochę kwiatów czy ozdób w postaci marmurowych lub szklanych wazonów. Ważne jest także wyeksponowanie najładniejszych naczyń oraz innych akcesoriów. Ciekawym dodatkiem mogą być metalowe pojemniki na przyprawy. Warto postawić też na koszyk, w którym ułożonych będzie trochę owoców, który można ustawić na wyspie kuchennej lub blacie.