Polecamy

5 pomysłów na letnią metamorfozę ogrodu

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli znudził się Tobie wystrój ogrodu, to lato jest idealnym czasem na przeprowadzenie zmian. Od czego najlepiej rozpocząć metamorfozę?

Metamorfoza ogrodu – od czego najlepiej zacząć?

Wydawać by się mogło, że metamorfoza domu jest zawsze znacznie prostsza do wykonania niż metamorfoza ogrodu. W domu wystarczy tylko zmienić meble, wybrać odpowiednie dodatki i wnętrze nabiera innego charakteru. Wbrew pozorom metamorfoza ogrodu może być bardzo łatwa i przyjemna, wystarczy dać się porwać wyobraźni i odpowiednio zaplanować pracę.

Podczas organizowania zmian  należy wykazać się bardzo dużą cierpliwością, ponieważ drzewa i krzewy potrzebują czasu, aby wzrosnąć. Istnieją sposoby na szybką metamorfozę ogrodu, jest to np.: trawnik z rolki lub zmiana mebli.

kwiaty w ogrodzie
Photo by Kerstin Riemer from Pixabay.com

Trawnik z rolki, czyli szybki sposób na piękny trawnik

Piękny i zadbany trawnik jest podstawą każdego ogrodu. Jeśli metamorfoza trawnika ma zostać dokonana szybko, to najlepszym sposobem jest trawnik z rolki, z którego można korzystać już dwa tygodnie po ułożeniu.

Trawnik z rolki świetnie prezentuje się, a trawa jest zielona i bardzo ładna. Trawa z rolki jest bardzo mocna i nie odkształca się podczas chodzenia. Kolejną jego zaletą jest miękkość; chodząc boso po trawie, ma się wrażenie, że stąpa się po miękkim i puszystym dywanie.

Podczas zakładania trawnika z rolki należy pamiętać o:

  • terminie ułożenia – gdy trawnik jest zakładany późną wiosną i latem, to należy pamiętać o regularnym podlewaniu;
  • przygotowanie podłoża – trawnik z rolki, tak jak trawa siana ręcznie, wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Gleba musi zostać oczyszczona z kamieni, chwastów oraz innych resztek organicznych. Trawa najlepiej rośnie w glebie o kwaśnym odczynie ph 5,5 do 6,5. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie odczynu gleby i jej ewentualne zakwaszenie.
  • stosowanie nawozów – około 3 tygodnie przed planowanym położeniem trawy warto zasilić glebę odpowiednim nawozem;
  • szybkie układanie darni – trawę z rolki należy układać zaraz po jej zakupie, ponieważ przetrzymywanie darni w rolce prowadzi do jej zniszczenia.

Trawa z rolki jest szybkim sposobem na efektowną metamorfozę trawnika.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez betflor (@betflor_ogrody)

Nowe dekoracje roślinne

W żadnym ogrodzie nie może zabraknąć pięknych roślin, które determinują postrzeganie całego ogrodu. Świetnym sposobem na szybką metamorfozę ogrodu są kamienie, wiklina i ozdobne doniczki. Dzięki temu można stworzyć ciekawą aranżację z kwiatów. Ogromną popularnością cieszą się „rzeki kwiatów” wypływające z doniczek oraz kwiaty w wiklinowych koszykach.

Nowe meble i dekoracje

Meble ogrodowe stanowią obok trawnika i aranżacji kwiatowych jeden z centralnych punktów każdego ogrodu. Zakup nowych mebli ogrodowych pozwoli na zamianę strefy wypoczynku w ogrodzie. Tańszym sposobem jest metamorfoza już istniejących mebli ogrodowych przez zakup m.in.: poduszek na krzesła.

Urozmaiceniem strefy odpoczynku w ogrodzie jest huśtawka ogrodowa lub hamak. Nadają one przestrzeni ciekawego charakteru.

Nic tak nie zmienia ogrodowej strefy relaksu, jak odpowiednie dekoracje i dodatki. Za ich pomocą można szybko zmienić strefę relaksu w ogrodzie. Niepowtarzalnego klimatu nadają lampki solarne oraz lampa na stół.

Ogrodzenie ma znaczenie

Wyblakłe od słońca, stare ogrodzenie nie prezentuje się najlepiej i sprawia, że nawet pięknie wypielęgnowany ogród traci swój dawny blask. Przy naprawie ogrodzenia najpopularniejszymi pracami są:

  • naprawa betonowej podmurówki – pęknięcia w betonowej podmurówce można zlikwidować przy pomocy zaprawy wyrównującej lub masy sczepnej;
  • naprawa elementów z żelbetu oraz słupków z betonu – do naprawy tych elementów najlepsze będą masy szpachlowe, naprawcze lub kontraktowe (antykorozyjne);
  • naprawa słupków metalowych – największym wrogiem metalowych słupków jest rdza. Dlatego słupki należy bardzo dokładnie oczyścić z resztek rdzy. Miejsca, w których wystąpiła rdza, należy zabezpieczyć preparatem antykorozyjnym, a następnie pomalować farbą;
  • napraw metalowych przęseł;
  • naprawa siatki ogrodzeniowej – siatkę można ją odnowić tak samo jak metalowe słupki, jeśli jest zardzewiała lub wymienić na nową;
  • naprawa drewnianych desek – aby drewniany płot długo wyglądał efektownie, to musi być odpowiednio zabezpieczony. Najpierw należy zdrapać pozostałą powłokę malarską za pomocą papieru ściernego lub szlifierki. Następnie odtłuścić i pomalować specjalnym impregnatem do drewna.

>> Zobacz też: Stwórz miejsce na każdą pogodę! Ogrody zimowe na tarasie

Zmiana otoczenia

Im więcej w ogrodzie znajduje się różnych rzeczy, tym wygląda na bardziej zagracony. Dlatego tak ważnej jest systematyczne usuwanie dekoracji, które w wyniku warunków atmosferycznych uległy uszkodzeniu. Takie ozdoby warto poddać renowacji lub wyrzucić i kupić nowe.

agolancer

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Top 5 kwiatów do wysokich donic tarasowych
Top 5 kwiatów do wysokich donic tarasowych
Wysokie donice tarasowe prezentują się rewelacyjnie. Elegancko i okazale. Musimy jednak pamiętać, o odpowiedniej dla nich oprawie kwiatowej. Nie możemy […]
Ochrona przed niebezpiecznymi wyładowaniami atmosferycznymi
Ochrona przed niebezpiecznymi wyładowaniami atmosferycznymi
Systemy odgromowe są niezwykle istotnym elementem ochrony budynków i innych konstrukcji przed skutkami niebezpiecznych wyładowań atmosferycznych. 
Jak wybrać profesjonalną maszynę do układania podłóg? Praktyczne porady dla wykonawców
Jak wybrać profesjonalną maszynę do układania podłóg? Praktyczne porady dla wykonawców
Przekonaj się, jakie kryteria są kluczowe podczas wyboru odpowiedniej maszyny do układania podłóg. Praktyczne porady dla profesjonalistów i amatorów – niezależnie od poziomu doświadczenia!
Ostatnie wpisy