Polecamy

Jak założyć skalniak w ogrodzie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Skalniak to niewątpliwa ozdoba każdego ogrodu. Marzysz o tym, aby pojawił się również przy Twoim domu? Dowiedz się, jak rozpocząć tę ogrodniczą przygodę!

Skalniak – marzenie niejednego ogrodnika

Wielu posiadaczy domów i ogrodów w końcu staje przed tym wyzwaniem. Przecież skalniak to miejsce wyjątkowe, które pewnie i Ty chcesz mieć u siebie. Bajkowy krajobraz, gdy rośliny przeplatają się z kamieniami i kamyczkami, kusi niejedną osobę! Wiadomo jednak, że skalniak, jak większość nasadzeń, wymaga sporo pracy. Efekt jednak będzie tego wart – obiecujemy! Na początek zapraszamy do naszego krótkiego poradnika, z którego dowiesz się, jak założyć skalniak w ogrodzie, od czego rozpocząć zakupy oraz prace ogrodowe.

Od czego rozpocząć tworzenie skalniaka?

Na początku zastanów się nad tym, gdzie Twój skalniak powinien być zlokalizowany. Pamiętaj, że tworzysz go po to, aby był wyeksponowany, dlatego z góry proponujemy miejsce w centralnym punkcie ogrodu. Niekoniecznie mamy tu na myśli dokładnie jego środek, bo może prezentować się to nienaturalnie, ale na pewno nie zalecalibyśmy ukrywania skalniaka. Niech Twoje dzieło cieszy oko gości, po co chować je gdzieś w kącie? Rozpocznij od zaplanowania miejsca, gdzie zaczniesz tworzyć skalniak.

Dobór kamieni – warto się do tego przyłożyć!

Kolejną istotną sprawą jest dobór kamieni, z których będziesz tworzyć swój skalniak. Nie mogą być one przypadkowe, jeżeli mają współgrać z całym otoczeniem. Wiele osób zwraca uwagę na to, aby kamienie pasowały do elewacji czy ogrodzenia. Jeżeli Twoją wizją jest także to, aby skalniak prezentował się jak najbardziej naturalnie, chętnie użyjesz pewnie także zróżnicowanych kamieni. Skąd je wziąć? Znajdziesz je na pewno w ogrodzie lub w jego bliskim otoczeniu. Możesz je także kupić.

Czas na prace ziemne

Gdy mamy już wybrane miejsce, gdzie powstanie nasz skalniak, wykopujemy tam wierzchnią warstwę ziemi. Następnie przychodzi czas na to, aby na dno wykopu wysypać gruby żwir oraz drobne kamienie. W taki sposób powstaje odpowiednia warstwa drenażu. Uwaga! Nie radzimy wykorzystywać gruzu pozostałego po budowie domu. Dlaczego?

Otóż dość często zdarza się, że zawiera on wapno szkodliwe dla roślin, a tego na pewno chcesz uniknąć. Pamiętaj też o tym, że wykop warto zrobić nieco większy niż planowany przez Ciebie rozmiar skalniaka, aby jego brzegi wyłożyć agrowłókniną, a także posypać kamykami i żwirem. Robi się to po to, żeby uniknąć wyrastania trawy i chwastów przy brzegach skalniaka. Co natomiast tyczy się jego kształtu, warto stawiać na to, co będzie wyglądało naturalnie, nie geometrycznie.

Jakie rośliny wybierać do skalniaka?

Wiesz już, jak założyć skalniak. Tym, co szczególnie jest istotne to oczywiście rośliny, jakie do niego wybieramy. Chociaż w teorii powinny być to rośliny wysokogórskie, niekoniecznie trzeba stawiać tylko na nie. Różnorodność będzie tu przecież dużą zaletą! Najpopularniejsze rośliny sadzone w skalniakach to m.in.:

  • rozchodnik,
  • zawciąg nadmorski,
  • dąbrówka rozłogowa,
  • pigwowiec,
  • brzoza karłowa,
  • klon palmowy.

Podczas budowania skalniaka warto pamiętać także o trawach ozdobnych. To one pomogą stworzyć Ci ten niepowtarzalny klimat, który będzie kojarzył się z najpiękniejszymi górskimi krajobrazami. 

Kiedy rozpocząć pracę?

No dobrze, wiemy już całkiem sporo o przygotowaniu do założenia skalniaka i o początkach tej przygody. Warto też zastanowić się nad tym, kiedy możemy rozpocząć pracę – czy rośliny na skalniaku można sadzić przez cały rok? Generalnie tak, jednak najlepszy termin to niezbyt upalna jeszcze wiosna lub końcówka lata, gdy temperatury również są całkiem przyjemne i mało uciążliwe podczas prac ogrodowych. Pamiętajmy również o tym, że wyższa wilgotność sprzyja ukorzenianiu się roślin. 

Przygotuj się… i dobrze się baw!

Chociaż tworzenie ogrodowego skalniaka może na pierwszy rzut oka wydawać się skomplikowane, nic bardziej mylnego. Trzymaj się naszych wskazówek, w razie potrzeby uzupełniaj wiedzę i po prostu baw się dobrze. Budowa tej niewątpliwej ozdoby ogrodowej ma być formą relaksu i przyjemności. Najważniejsze jest pozytywne nastawienie, a efekt na pewno będzie zachwycający!

agolancer

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tworzenie własnego zielonego raju: porady dotyczące uprawy i pielęgnacji roślin ogrodowych
Tworzenie własnego zielonego raju: porady dotyczące uprawy i pielęgnacji roślin ogrodowych
Odkryj tajniki zielonego raju we własnym ogrodzie. Dowiedz się, jak skutecznie pielęgnować i uprawiać rośliny, aby czerpać z nich pełną radość i korzyści.
Jak prawidłowo wykorzystać pokost lniany i pulsatory w hodowli cieląt – praktyczne porady
Jak prawidłowo wykorzystać pokost lniany i pulsatory w hodowli cieląt – praktyczne porady
Zapraszamy do przeczytania naszego praktycznego poradnika, który wyjaśni jak skutecznie wykorzystać pokost lniany i pulsatory w hodowli cieląt, zwiększając zdrowie i produkcję.
Aranżacja sypialni: Twórz wyjątkowe i relaksujące przestrzenie snu
Aranżacja sypialni: Twórz wyjątkowe i relaksujące przestrzenie snu
Aranżacja sypialni - twórz wyjątkowe miejsce pełne spokoju i relaksu. Odkryj praktyczne porady i inspiracje!
Ostatnie wpisy