Polecamy

Smart Home. Przegląd nowoczesnych gadżetów do domu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeszcze dwie dekady temu smart home wydawał się być konceptem futurystycznym. Jednak nowoczesne rozwiązania mające na celu zwiększenie ergonomii mieszkań i domów stają się coraz popularniejsze. 

Gadżety z obszaru smart home, nie tylko wpływają na podniesienie prestiżu wnętrz, lecz również pozwalają zaoszczędzić pieniądze – dzięki ograniczeniu zużycia wody i prądu. Pomagają podnieść komfort życia, a przy okazji bazują na rozwiązaniach ekologicznych. Z roku na rok stają się coraz popularniejsze, dzięki czemu więcej osób może sobie na nie pozwolić i zaczyna się nimi interesować. Zainteresuj się i Ty! 

głośnik sterowany smartfonem
Photo from Freepik.com

Głośniki i multiroom 

W dobie popularności Spotify zwykłe radio odchodzi do lamusa. Irytuje Cię, że do tej pory muzyki mogłeś słuchać tylko w jednym pomieszczeniu, w którym Twój telefon podłączony był do telewizora lub sprzętu audio? W takim razie pokochasz multiroom. 

Zintegrowane systemy nagłośnienia pozwalają słuchać dźwięku w każdym pomieszczeniu wyposażonym w głośniki. Multiroom ma więcej zalet niż tylko wielostrefowy dźwięk – możesz zaprogramować go tak, by o określonej porze włączała się dana płyta lub playlista, a o innej Twoja ulubiona audycja radiowa. Oznacza to, że zamiast irytującego dźwięku budzika w telefonie, codziennie rano powitać Cię może Twoja ulubiona piosenka! Bardziej skomplikowane systemy nagłośnienia są połączone z czujnikami ruchu – dźwięk włącza się tylko wtedy, gdy w pomieszczeniu znajduje się jeden z domowników i wyłącza, gdy przejdzie on do innej części domu. 

głośnik bezprzewodowy
Photo by rawpixel.com from Freepik.com

Oświetlenie dostosowane do dnia, nocy i Ciebie

Każdemu zdarza się zapomnieć wyłączyć światło. Czasami zdarzają się też sytuacje, gdy w ramionach trzymasz pełen komplet rzeczy i nie masz wolnej dłoni, aby włączyć pstryczek. W inteligentnym domu możesz pożegnać się z takimi problemami. 

Zintegrowane oświetlenie, zazwyczaj kierowane za pomocą aplikacji, pozwoli Ci zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Dzięki jednemu kliknięciu możesz wyłączyć światło we wszystkich pomieszczeniach w momencie, gdy wychodzisz z domu – masz pewność, że żadna nocna lampka nie pali się na daremno. Tak samo jak nagłośnienie, inteligentne oświetlenie może zostać zintegrowane z czujnikami ruchu, które dają sygnał, kiedy należy włączyć lub wyłączyć lampy. W ostatnich latach furorę robi również połączenie inteligentnego oświetlenia z czujnikami zmierzchu – światło automatycznie dopasowuje nasycenie do pory dnia lub nocy. 

Oszczędne nawadnianie

Oszczędzanie wody nigdy nie było prostsze niż z systemami typu smart home. Możesz zaoszczędzić fortunę na samym nawadnianiu ogrodu – również ekologiczna strona Twojego sumienia pozostanie czysta. Inteligentny system nawadniania ogrodu akumuluje wodę deszczową i wykorzystuje ją do podlewania roślin. 

Sam wybierasz godzinę, w której uruchamiają się zraszacze – nie musisz nawet przebywać wtedy w domu! Dodatkowo system nawadniania może zostać podłączony do stacji pogodowej. W razie prognozowanych opadów dostosuje on ilość zużywanej wody do potrzeb roślin. 

automatyczne podlewanie trawnika
Photo by arturnichiporenko from Freepik.com

Czujniki zalania

Pęknięta rura to koszmar każdego posiadacza domu. W przypadku sporego wycieku nie tylko zapłacisz wysokie rachunki za wodę, ale także istnieje duże prawdopodobieństwo zniszczenia elementów konstrukcyjnych domu – a to generuje ogromne koszty. Specjalne czujniki zalania w smart domu odcinają dopływ wody od razu po wykryciu wycieku, aby zminimalizować szkody. 

zalanie mieszkania
Photo by user15145147 from Freepik.com

Symulacja obecności 

Ten system spodoba się zwłaszcza tym osobom, które cenią sobie bezpieczeństwo swojego domu. Na podstawie zebranych danych – takich jak kiedy włączamy telewizor, gdzie najczęściej zapala się światło, w jakich pomieszczeniach słuchamy muzyki – inteligentny dom może symulować naszą obecność w domu. Ma to odstraszać potencjalnych złodziei, którzy widząc poruszające się firanki lub zasłaniające się rolety nie domyślą się, że domownicy wyjechali, a dom stanowi łatwy cel. 

Inteligentny dom potrafi symulować obecność mieszkańców w sposób bardzo wiarygodny, uruchamiając światło lub puszczając głośną muzykę, oczywiście według naturalnych zachowań mieszkańców. Nie musisz już martwić się o bezpieczeństwo swojego domu podczas urlopu – systemy smart home zrobią to za Ciebie.

agolancer

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ochrona przed niebezpiecznymi wyładowaniami atmosferycznymi
Ochrona przed niebezpiecznymi wyładowaniami atmosferycznymi
Systemy odgromowe są niezwykle istotnym elementem ochrony budynków i innych konstrukcji przed skutkami niebezpiecznych wyładowań atmosferycznych. 
Jak zaplanować funkcjonalny układ pomieszczeń w nowo budowanym domu?
Jak zaplanować funkcjonalny układ pomieszczeń w nowo budowanym domu?
Każdy, kto planuje budowę domu, powinien zadbać o funkcjonalny układ pomieszczeń, który będzie zapewniał wygodne i praktyczne użytkowanie domu. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak zaplanować funkcjonalny układ pomieszczeń w nowo budowanym domu.
Jak wybrać odpowiedni kominek z płaszczem wodnym dla twojego domu?
Jak wybrać odpowiedni kominek z płaszczem wodnym dla twojego domu?
Zastanawiasz się nad wyborem kominka z płaszczem wodnym idealnego do Ciebie? Odkryj kluczowe czynniki, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.
Ostatnie wpisy