Polecamy

Jak zaoszczędzić dzięki smart ogrzewaniu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Systemy inteligentnego domu sprawiają, że staje się on przyjaźniejszym miejscem do życia – pod kątem ergonomii oraz finansów. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze dzięki Smart Home, zacznij od inteligentnego systemu ogrzewania. 

Optymalna temperatura powietrza w domu to jeden z podstawowych czynników ułatwiających nam funkcjonowanie. Wpływa też na nasz nastrój i samopoczucie – w chłodniejszych wnętrzach jesteśmy bardziej żwawi, rozbudzeni, gotowi do działania, natomiast kojące ciepło kojarzy się z relaksem i rozleniwia. Warto mieć więc kontrolę nad temperaturą, a także nad zużyciem energii podczas jej regulowania. 

Smart dom to więcej niż dom 

Smart Home to w tłumaczeniu na polski “inteligentny dom” – i choć może brzmieć zabawnie, nazwa jest całkowicie adekwatna. Jest to dom, w którym zostały wykorzystane najnowsze perełki technologiczne, zintegrowane systemy, które pozwalają Ci na całkowite kontrolowanie przestrzeni, w której żyjesz – i to za pomocą smartfona lub pilota! Dzięki wprowadzeniu we wnętrza inteligentnych instalacji możesz zaprogramować dostosowane do Twoich potrzeb oświetlenie, nagłośnienie, ogrzewanie czy nawadnianie. 

Wraz z upływem lat rozszerzane są funkcje inteligentnych domów. W chwili obecnej wydaje się, że technologia oferuje nieskończenie wiele możliwości podniesienia standardów ergonomii przestrzeni mieszkalnych. Jedną z opcji jest wprowadzenie inteligentnego ogrzewania, które nie tylko dostosuje się do panujących warunków i Twoich potrzeb, lecz również pomoże zaoszczędzić pieniądze. 

Automatyczna regulacja temperatury 

Największą zaletą inteligentnego ogrzewania jest możliwość zdalnego sterowania nim, nawet spoza domu. Oznacza to, że w razie potrzeby możesz włączyć ogrzewanie, aby wnętrza zdążyły się ogrzać, zanim dotrzesz na miejsce. Dzięki temu wychodząc do pracy, nie musisz pozostawiać włączonego ogrzewania i oszczędzasz na rachunkach. 

Świetną możliwością, jaką prezentują nowoczesne systemy ogrzewania, jest dopasowanie temperatury do harmonogramu tygodnia. Powiedzmy, że w poniedziałki wracasz do domu o 14, ale w piątki już po północy – klimatyzacja uruchomi się o określonej godzinie, aby temperatura w domu osiągnęła idealny pułap na Twoje przybycie.  

ustawianie termostatu
Photo by Richard Lautens/Toronto Star via Getty Images

Nie tylko Twoje potrzeby 

Dzięki inteligentnemu ogrzewaniu możesz uniknąć kłótni z domownikami na temat tego, czy temperatura jest za niska czy za wysoka. Znając preferencje swojej rodziny możesz ustawić termostat na innym poziomie w każdym pomieszczeniu – dzięki temu nie musisz nadwyrężać ogrzewania, aby zdążyło nagrzać powietrze w całym domu do 25 stopni, jeśli tylko jeden członek Twojej rodziny dobrze czuje się w wysokich temperaturach. Z pomocą smart ogrzewania, w Twoim biurze temperatura może być na tyle niska, by sprzyjała kreatywności i twórczemu myśleniu, natomiast w sypialni zachęcać do pogrążenia się we śnie. 

Wykorzystanie naturalnego ciepła 

Inteligentne ogrzewanie zintegrowane z systemem rolet pozwala zmaksymalizować ergonomię Twojego domu. W razie dużego nasłonecznienia pod Twoją nieobecność rolety podnoszą się, aby wpuścić światło przez okna i pozwolić wnętrzom nagrzać się w sposób naturalny. W lecie natomiast opuszczają się, aby zachować jak najniższą temperaturę wnętrz. Dzięki wykorzystaniu naturalnych sposobów ogrzewanie staje się wyjątkowo tanie w użytkowaniu. 

Zintegrowane systemy smart ogrzewania mogą również wykrywać nieszczelności – np. otwarte okno. W przypadku gwałtownego obniżania się temperatury, ogrzewanie wyłącza się, aby nie marnować energii. 

termostat  na ścianie w domu
Photo by Benjamin C. Tankersley/For The Washington Post via Getty Images

Zabawa w ciepło, zimno 

Systemy smart home zbierają informacje na temat Twojego trybu życia i wykorzystują je, aby jeszcze lepiej dopasować się do Twoich potrzeb. Możliwe jest więc dostosowanie smart ogrzewania do Twojego trybu życia. Oznacza to, że w określonych godzinach ogrzewanie skoncentrowane jest tylko i wyłącznie na sypialniach – dzięki temu nie marnuje się energia, która normalnie zostałaby spożytkowana również na ogrzanie biura. Ta funkcja może być kontrolowana za pomocą aplikacji lub nawet czujników ruchu – ciepło będzie podążać za Tobą przez cały dom! 

agolancer

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Inspiracje na aranżację kuchni i jadalni: Wybierz idealne meble dla swojego domu
Inspiracje na aranżację kuchni i jadalni: Wybierz idealne meble dla swojego domu
W tym artykule znajdziesz inspiracje na aranżację kuchni i jadalni oraz wskazówki, jak wybrać idealne meble dla swojego domu.
Trawy dekoracyjne do ogrodu – jakie wybrać?
Trawy dekoracyjne do ogrodu – jakie wybrać?
Trawy dekoracyjne pasują do każdego stylu ogrodu i są długowieczne. Rośliny te mogą być świetnym dopełnieniem kwiatów na rabatach. Słów […]
Nowoczesne lampy sufitowe – jakie mają zalety?
Nowoczesne lampy sufitowe – jakie mają zalety?
Lampy sufitowe są jednym z podstawowych elementów oświetlenia w domu, które nie tylko zapewniają odpowiednią ilość światła, ale także pełnią rolę dekoracyjną. W dzisiejszych czasach, kiedy moda i design są na porządku dziennym, coraz więcej osób stawia na lampy sufitowe nowoczesne, które charakteryzują się nie tylko oryginalnym wyglądem, ale także posiadają wiele innych zalet.
Ostatnie wpisy