Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Według statystyk, kuchnie projektujemy średnio na 10-15 lat i dopiero po tym czasie myślimy o ich nowej aranżacji. Warto więc poświęcić więcej czasu na odpowiednie zaplanowanie tej przestrzeni oraz prześledzić trendy, jakie będą w niej obowiązywały w najbliższych latach. Jednym z ciekawszych, aktualnych nurtów w aranżacji są kuchnie otwarte, z centralnie umieszczoną wyspą kuchenną. Wielu osobom jednak sprawiają tu problem lampy. Jaki ich styl wybrać? Jaką moc powinno mieć oświetlenie nad wyspą? Czy trzeba je dopasowywać do pozostałych źródeł światła obecnych we wnętrzu?
To zależy od wielkości wyspy. Jednak w zdecydowanej większości przypadków jedno źródło światła nie wystarczy by doświetlić powierzchnię całego blatu. Dlatego też kupmy albo dwie-trzy mniejsze (np. stożkowate lampy Italux Butio z pojedynczym zwisem), albo jedną nowoczesną posiadającą dwa lub trzy źródła światła.
W drugim przypadku zwróćmy uwagę na modele na wysięgniku (np. lampy wiszące AZzardo Zyta), dzięki któremu można modyfikować nie tylko miejsce, ale też wysokość położenia klosza. Jest ważne zwłaszcza przy niskich kuchniach. Dobrym wyborem będą także niewielkie lampy natynkowe (np. tuby Auhilon Nero), przeznaczone dla osób, które doceniają minimalistyczny design.
Wyspa kuchenna dzieli przestrzeń na kuchnię i jadalnię bądź kuchnię i salon. Wnętrza te często urządzone są nieco inaczej. Do czego więc dobrać lampy? W pierwszej kolejności do materiału, z którego wykonano meble kuchenne i do ich stylu. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji dopasowanych do różnych stylów aranżacji.
Projektanci lamp mają ogromną fantazję, bez dwóch zdań. Oprócz widocznego wyżej, bardziej klasycznego oświetlenia spod ich ręki wychodzi bowiem coraz więcej nietypowych modeli. Cechują się one oryginalnymi kształtami czy wręcz wielofunkcyjnością zastosowania.
Dobrym przykładem są tu lampy Markslojd Tray. Ich lekka konstrukcja może z powodzeniem pełnić funkcję półki na doniczki z ziołami czy na małe akcesoria kuchenne. Wygląda to rewelacyjnie i jest równie rewelacyjnie praktyczne.
A jeśli zależy nam na nietypowym designie, proponujemy lampy potrójne Argon Jamajka, dstepne na https://ardant.pl/…/podwojne-lampy-sufitowe/. Klosze mają tu kształt kolorowych klasycznych czajniczków, stanowiących mocny, dekoracyjny akcent pomieszczenia. Z kolei wielbicielom wina przypadną do gustu lampy Spot LIGHT Merlot, z kloszami w formie kieliszków do tego czerwonego trunku.
Gdy nasza kuchnia jest duża, ale za to niska, długie lampy wiszące nie będą dobrym wyborem. Znacznie wygodniejsze praktyczniejsze okażą się niewielkie reflektory sufitowe do kuchni. Te małe lampki posiadają ruchome klosze, dzięki którym światło można punktowo nakierować dokładnie tam, gdzie jest w danej chwili potrzebne. Często wbudowywane jest w nie oświetlenie LED lub też dołączane są żarówki ledowe. Gdy więc pracujemy przy wyspie przez cały długi wieczór, zużycie prądu w domu nadal nie będzie duże.
Kolejna propozycja do niezbyt wysokiej kuchni to okrągłe plafony. Jednym z ciekawszych przykładów jest lampa sufitowa Italux Anabella utrzymana w bardzo eleganckim stylu. Ten model posiada mnóstwo szklanych kryształków o różnych kształtach. Światło odbijające się od nich zostaje pięknie rozproszone, dodając blasku całej kuchni. Trzeba zaznaczyć, że to oświetlenie ma sporą moc – 42 W – zapewnianą przez siedem żarówek z gwintem G9. Będzie więc idealne na blat roboczy, który potrzebuje solidnego rozjaśnienia.