Polecamy

Donice betonowe. Aranżacja tarasu w stylu nowoczesnym

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Aby taras wyglądał atrakcyjnie, dobrze jest urozmaicić go roślinami. Prócz tego, że wprowadzają przytulny charakter, to przede wszystkim stanowią wspaniały element dekoracyjny. Jeśli jednak mają doskonale pełnić swą funkcję, potrzebna im jeszcze idealna oprawa.

Materiał jest ważny

Wybierając donice, warto się zastanowić najpierw nad ich materiałem. Jeśli mają służyć dłużej niż jeden sezon, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy są odporne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak promieniowanie UV, wilgoć i mróz. Wnętrze donic można dodatkowo zabezpieczyć styropianem, co sprawi, że system korzeniowy roślin nie przemarznie. W sklepach znajdziemy donice wykonane z przeróżnych tworzyw: metalu, drewna, plastiku, gliny, polietylenu – my proponujemy beton.

Donice z betonu architektonicznego

Donice betonowe wcale nie muszą być toporne. Ich największym plusem jest przede wszystkim wysoka trwałość materiału oraz możliwość łatwego zestawiania ze sobą kilku modeli. Występują w jednolitych kolorystykach (głównie w odcieniach szarości, beżu i bieli), dzięki czemu nie musimy się martwić, że przytłoczą nasz taras swoją obecnością. Dają też pole do odważnych, nowoczesnych aranżacji. Takich donic nie zdoła przewrócić wiatr, są stabilne, odporne na deszcz.

Duże rozmiary

Donice betonowe sprawdzą się przede wszystkim na spore rośliny o mocno rozwiniętym systemie korzeniowym, ponieważ dostępne są w dużych rozmiarach. Idealnie pomieszczą krzewy i drzewa szczepione na pniu, staną się dla nich dobrą podporą. Są wyjątkowo solidne, a przy tym bardzo eleganckie. Surowy beton świetnie będzie wyglądać wśród zieleni i wysublimowanych mebli ogrodowych o nowoczesnych wzorach. Na tarasie można zastosować szereg donic w różnych rozmiarach, co ciekawie się będzie prezentować.

doniczki duże i małe
Photo by
tete_escape from Freepik.com

Proste piękno

Donice betonowe, pomimo jednolitej barwy i struktury, można znaleźć w różnych kształtach: owalnych, kwadratowych czy prostokątnych, mogą być małe, średnie lub duże. Nie muszą być też proporcjonalne (mogą posiadać np. mniejszą podstawę i większą górę).

Romantyczny wieczór

Nowoczesne oświetlenie w postaci licznych diod, drewniane meble ogrodowe oraz białe dodatki, np. w postaci białych zasłon lub parasola typu żagiel. Na tak przytulnym tarasie nie może zabraknąć wygodnych siedzisk z licznymi poduszkami i miękkimi kocami. Do takiej scenerii świetnie sprawdzą się betonowe donice w odcieniach beżu lub bieli. Można wykorzystać donice o nietypowych proporcjach, nie przesadzajmy jednak z ich ilością.

>> Zobacz też: Rośliny, które warto mieć w ogrodzie

Nasza dżungla

Wykorzystując pakowność betonowych donic oraz ich minimalistyczny wdzięk, można na swoim tarasie stworzyć namiastkę prawdziwej dżungli. Możemy wybrać betonowe donice (w odcieniach szarości) i zasadzić w nich rośliny o wielkich palmowych liściach, a także fikusy lub sagowce. A może donice różnych kształtów i rozmiarów? Z mebli ogrodowych dobrze jest wybrać te z wikliny. A może coś w stylu boho? Poduszki w kolorach turkusu i pomarańczu, rozwieszony hamak? Wszystko zależy od naszej inwencji twórczej.

Dom to nasza twierdza

W betonowych donicach ogrodowych można posadzić np. wysokie trawy lub miniaturowe krzewy i drzewa, skutecznie osłaniające nasz taras od ruchliwej drogi lub sąsiadów. Betonowe donice możemy ułożyć w zgrabny szereg przypominający ścianę. Z zewnątrz będą mogły je podziwiać osoby przechodzące, co stanie się wizytówką naszego domu. Jeżeli chcemy wyłącznie zaakcentować przestrzeń, możemy postawić donice w czterech rogach tarasu. Jak widać, możliwości układu jest wiele, możemy stawiać je dowolnie, ale pamiętajmy, że beton jest dość ciężki.

Nowoczesny design

Posiadacze tarasów dobrze wiedzą, jak ważne jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Potrzebne są trwałe i stabilne materiały, a właśnie betonowe donice ogrodowe sprawdzą się w tym punkcie wyśmienicie. Nowoczesny styl, różne rozmiary, trwałość na warunki atmosferyczne i stabilność – to ich główne cechy.

Łucja Jabłońska
Łucja Jabłońska to projektantka wnętrz oraz specjalistka od ogrodów. Ukończyła studia z zakresu projektowania wnętrz oraz architekturę krajobrazu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne płytki do wnętrz inspirowanych naturą?
Jak wybrać idealne płytki do wnętrz inspirowanych naturą?
Zanurz się w świat naturalnych inspiracji i odkryj, jak dobrać płytki, które idealnie wpasują się w estetykę wnętrz inspirowanych naturą. Poznaj porady dotyczące materiałów, kolorystyki i struktur.
Jak inwestycja w odwierty geotermalne wpływa na efektywność energetyczną domu?
Jak inwestycja w odwierty geotermalne wpływa na efektywność energetyczną domu?
Dowiedz się, jak geotermalne odwierty mogą zwiększyć efektywność energetyczną Twojego domu. Przekonaj się, dlaczego warto zainwestować w zasoby naturalne.
Jak stworzyć skalniak w ogrodzie?
Jak stworzyć skalniak w ogrodzie?
Dowiedz się, jak zaprojektować i zbudować efektowny skalniak krok po kroku. Przeczytaj nasz przewodnik i przekształć swój ogród w prawdziwy szereg malowniczych skalnych gródek.
Ostatnie wpisy