Polecamy

Jak zaoszczędzić dzięki smart ogrzewaniu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Systemy inteligentnego domu sprawiają, że staje się on przyjaźniejszym miejscem do życia – pod kątem ergonomii oraz finansów. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze dzięki Smart Home, zacznij od inteligentnego systemu ogrzewania. 

Optymalna temperatura powietrza w domu to jeden z podstawowych czynników ułatwiających nam funkcjonowanie. Wpływa też na nasz nastrój i samopoczucie – w chłodniejszych wnętrzach jesteśmy bardziej żwawi, rozbudzeni, gotowi do działania, natomiast kojące ciepło kojarzy się z relaksem i rozleniwia. Warto mieć więc kontrolę nad temperaturą, a także nad zużyciem energii podczas jej regulowania. 

Smart dom to więcej niż dom 

Smart Home to w tłumaczeniu na polski “inteligentny dom” – i choć może brzmieć zabawnie, nazwa jest całkowicie adekwatna. Jest to dom, w którym zostały wykorzystane najnowsze perełki technologiczne, zintegrowane systemy, które pozwalają Ci na całkowite kontrolowanie przestrzeni, w której żyjesz – i to za pomocą smartfona lub pilota! Dzięki wprowadzeniu we wnętrza inteligentnych instalacji możesz zaprogramować dostosowane do Twoich potrzeb oświetlenie, nagłośnienie, ogrzewanie czy nawadnianie. 

Wraz z upływem lat rozszerzane są funkcje inteligentnych domów. W chwili obecnej wydaje się, że technologia oferuje nieskończenie wiele możliwości podniesienia standardów ergonomii przestrzeni mieszkalnych. Jedną z opcji jest wprowadzenie inteligentnego ogrzewania, które nie tylko dostosuje się do panujących warunków i Twoich potrzeb, lecz również pomoże zaoszczędzić pieniądze. 

Automatyczna regulacja temperatury 

Największą zaletą inteligentnego ogrzewania jest możliwość zdalnego sterowania nim, nawet spoza domu. Oznacza to, że w razie potrzeby możesz włączyć ogrzewanie, aby wnętrza zdążyły się ogrzać, zanim dotrzesz na miejsce. Dzięki temu wychodząc do pracy, nie musisz pozostawiać włączonego ogrzewania i oszczędzasz na rachunkach. 

Świetną możliwością, jaką prezentują nowoczesne systemy ogrzewania, jest dopasowanie temperatury do harmonogramu tygodnia. Powiedzmy, że w poniedziałki wracasz do domu o 14, ale w piątki już po północy – klimatyzacja uruchomi się o określonej godzinie, aby temperatura w domu osiągnęła idealny pułap na Twoje przybycie.  

ustawianie termostatu
Photo by Richard Lautens/Toronto Star via Getty Images

Nie tylko Twoje potrzeby 

Dzięki inteligentnemu ogrzewaniu możesz uniknąć kłótni z domownikami na temat tego, czy temperatura jest za niska czy za wysoka. Znając preferencje swojej rodziny możesz ustawić termostat na innym poziomie w każdym pomieszczeniu – dzięki temu nie musisz nadwyrężać ogrzewania, aby zdążyło nagrzać powietrze w całym domu do 25 stopni, jeśli tylko jeden członek Twojej rodziny dobrze czuje się w wysokich temperaturach. Z pomocą smart ogrzewania, w Twoim biurze temperatura może być na tyle niska, by sprzyjała kreatywności i twórczemu myśleniu, natomiast w sypialni zachęcać do pogrążenia się we śnie. 

Wykorzystanie naturalnego ciepła 

Inteligentne ogrzewanie zintegrowane z systemem rolet pozwala zmaksymalizować ergonomię Twojego domu. W razie dużego nasłonecznienia pod Twoją nieobecność rolety podnoszą się, aby wpuścić światło przez okna i pozwolić wnętrzom nagrzać się w sposób naturalny. W lecie natomiast opuszczają się, aby zachować jak najniższą temperaturę wnętrz. Dzięki wykorzystaniu naturalnych sposobów ogrzewanie staje się wyjątkowo tanie w użytkowaniu. 

Zintegrowane systemy smart ogrzewania mogą również wykrywać nieszczelności – np. otwarte okno. W przypadku gwałtownego obniżania się temperatury, ogrzewanie wyłącza się, aby nie marnować energii. 

termostat  na ścianie w domu
Photo by Benjamin C. Tankersley/For The Washington Post via Getty Images

Zabawa w ciepło, zimno 

Systemy smart home zbierają informacje na temat Twojego trybu życia i wykorzystują je, aby jeszcze lepiej dopasować się do Twoich potrzeb. Możliwe jest więc dostosowanie smart ogrzewania do Twojego trybu życia. Oznacza to, że w określonych godzinach ogrzewanie skoncentrowane jest tylko i wyłącznie na sypialniach – dzięki temu nie marnuje się energia, która normalnie zostałaby spożytkowana również na ogrzanie biura. Ta funkcja może być kontrolowana za pomocą aplikacji lub nawet czujników ruchu – ciepło będzie podążać za Tobą przez cały dom! 

Łucja Jabłońska
Łucja Jabłońska to projektantka wnętrz oraz specjalistka od ogrodów. Ukończyła studia z zakresu projektowania wnętrz oraz architekturę krajobrazu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy wiesz jak stworzyć unikalne dekoracje do swojego ogrodu?
Czy wiesz jak stworzyć unikalne dekoracje do swojego ogrodu?
Odkryj inspirujące pomysły na dekoracje ogrodowe, które wyróżnią Twój ogród i nadadzą mu unikalnego charakteru. Przeczytaj, jak samodzielnie stworzyć piękne dekoracje.
Jak wprowadzić zimową atmosferę do wnętrz za pomocą designerskich tapet?
Jak wprowadzić zimową atmosferę do wnętrz za pomocą designerskich tapet?
Odkryj, jak za pomocą designerskich tapet wprowadzić wyjątkowy, zimowy klimat do Twojego wnętrza. Dowiedz się, jakie wzory i kolory wybrać, aby stworzyć przytulną atmosferę podczas chłodnych miesięcy.
Jak prawidłowo wykorzystać pokost lniany i pulsatory w hodowli cieląt – praktyczne porady
Jak prawidłowo wykorzystać pokost lniany i pulsatory w hodowli cieląt – praktyczne porady
Zapraszamy do przeczytania naszego praktycznego poradnika, który wyjaśni jak skutecznie wykorzystać pokost lniany i pulsatory w hodowli cieląt, zwiększając zdrowie i produkcję.
Ostatnie wpisy