Polecamy

Jakie rośliny można sadzić w marcu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chociaż rośliny cebulowe zazwyczaj sadzi się wiosną, możesz zrobić to już z początkiem marca. Z reguły cebulki preferują lekką, dobrze przepuszczalną glebę

Nie martw się jednak, jeśli w ogrodzie masz wilgotną, ciężką ziemię. Kwiaty cebulowe możesz posadzić w doniczkach lub pojemnikach. Sprawdź, o jakie rośliny warto wzbogacić swoją kolekcję!

Lilie

Wspomniane kwiaty cieszą się niesłabnącą popularnością. Zachwycają zapachem, kolorem i wielkością. Posadź je w dowolnym momencie w okresie od jesieni do wiosny, w słonecznym miejscu. 

Najlepiej rosną w żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie. Pamiętaj, by sadzić cebulki przynajmniej trzy razy głębiej, niż wynosi ich wysokość.

Lilia grzywiasta (eukomis)

Te cebulki zazwyczaj sadzi się w ogrodzie wiosną. Możesz to jednak zrobić wcześniej, pod warunkiem, że posadzisz je w doniczkach lub pojemnikach. Upewnij się, że gleba jest dobrze przepuszczalna. Dzięki temu kwiaty cebulowe wytrzymają do około -6ºC. Jeżeli chcesz, by wyglądały efektownie, zasadź lilie na głębokości 15 cm. 

Liatra kołosowa

To wytrzymała bylina pochodząca z Ameryki Północnej. Uwielbiają ją pszczoły i motyle. Duże, ekstrawaganckie kwiaty występują w różnych odcieniach różu, fioletu i bieli. Ostatecznie liatry kołosowe utworzą kępę, którą można podzielić wiosną. Posadź cebulki w lekkiej, dobrze przepuszczalnej glebie, na głębokość około 5 cm.

Galtonia

Galtonia najlepiej rośnie na słonecznym parapecie. Cebulki posadź w dobrze przepuszczalnej glebie na głębokość 10 cm. Przy tym zachowaj między nimi 10-cm odstępy. Te okazałe rośliny mają wysokie kłosy i białe kwiaty, które wyglądają szczególnie spektakularnie, gdy wydobywają się z dużych zasp.

Jeśli temperatura na dworze sięga poniżej  -6ºC, posadź cebulki w doniczkach i trzymaj je w domu.

Fot. Gary Barnes/Pexels

Sasanka

Sasanki tworzą malownicze skupisko kwiatów. Wyróżniają się jedwabistymi, srebrzystymi liśćmi. Mają fioletowe, gwiazdkowate kwiaty, które pojawiają się od marca do maja. Nasiona można wysiewać wczesną wiosną, kiedy śnieg już stopnieje. Siej je na rozsadniku lub bezpośrednio do ziemi. 

Bergenia

To jedna z najpiękniejszych bylin. Prezentuje się doskonale w każdym ogrodzie. Rosnąca bergenia uwielbia cień i rozproszone światło słoneczne. W związku z tym posadź ją wczesną wiosną w ciemniejszym zakątku ogrodu. Pamiętaj, by zachować odstępy 30-46 cm. Wybierz miejsce z dobrze przepuszczalną, wilgotną glebą. W razie potrzeby dodaj kompost.

Przebiśniegi

Przebiśniegi są często uważane za pierwszy znak wiosny. Są drobne, ładne i urocze. Można sadzić je wiosną, by zakwitły w środku lata. Pamiętaj, że cebulki szybko wysychają, dlatego posadź je zaraz po zakupie.

Zawilec gajowy

Te piękne, jasne kwiaty przypominające klejnoty można sadzić od marca do początku kwietnia. Dostępne są w różnych odcieniach. Dużą popularnością cieszą się ciemnoróżowe, karmazynowe, wiśniowe, łososiowe i kremowe odmiany. Wspaniale ożywią każdy ogród. 

Większość zawilców ma granatowy środek. Pamiętaj, że preferują słoneczne stanowiska i dobrze przepuszczalną glebę. Jeśli o nie zadbasz, będą pięknie wyglądać przez wiele tygodni.

Dalie

Dalie to delikatne byliny, które zakwitną w pierwszym roku, jeśli zostaną posiane w szklarni w marcu. Jesienią wykop bulwę, by przechowywać ją w odpowiednich warunkach w zimie. 

Jak wyhodować dalie z nasion?

Marzysz o tym, aby posadzić dalie wyhodowane własnoręcznie, od nasionka? Podpowiadamy, jak zrobić to krok po kroku!

Przygotuj:

  • tacę na nasiona lub małe doniczki,
  • uniwersalny kompost bez torfu,
  • nasiona dalii,
  •  (opcjonalne) przezroczyste torby polietylenowe,
  • etykiety i ołówek.

Najpierw napełnij pojemnik wilgotnym kompostem, następnie lekko go ubij. Teraz ostrożnie włóż do niego nasiona dalii. Pamiętaj, aby odpowiednio je oznaczyć. W przeciwnym razie możesz zapomnieć, co posadziłeś w danej doniczce czy na tacce.

Teraz przykryj pojemniczek przezroczystą, polietylenową reklamówką. Aby nie spadła, zabezpiecz ją gumką. 

Nasiona łatwo wykiełkują w odpowiednich warunkach – zazwyczaj trzeba poczekać kilka tygodni. Kiedy zauważysz już pierwsze “listki”, możesz przesadzić sadzonki do doniczek. Przenosząc dalie, trzymaj je delikatnie za liście.

Pamiętaj, że podłoże nie powinno zawierać torfu. Napełnij doniczki unikalnym kompostem. Upewnij się, że ziemia jest ubita, a następnie dobrze ją podlej. 

W maju możesz powoli przyzwyczajać dalię do warunków zewnętrznych. Postaw doniczki na balkonie, a na noc przenieś je do domu. Roślinki możesz posadzić w ogrodzie, gdy ryzyko przymrozków już minie.

Fot. Cottonbro/Pexels

Łucja Jabłońska
Łucja Jabłońska to projektantka wnętrz oraz specjalistka od ogrodów. Ukończyła studia z zakresu projektowania wnętrz oraz architekturę krajobrazu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni fotel wiszący do swojego ogrodu?
Jak wybrać odpowiedni fotel wiszący do swojego ogrodu?
Odkryj sekrety wyboru idealnego fotela wiszącego, który uczyni Twój ogród miejscem relaksu. Zrozum, na co zwracać uwagę, by podkreślić styl i funkcjonalność przestrzeni na świeżym powietrzu.
Jak inwestycja w odwierty geotermalne wpływa na efektywność energetyczną domu?
Jak inwestycja w odwierty geotermalne wpływa na efektywność energetyczną domu?
Dowiedz się, jak geotermalne odwierty mogą zwiększyć efektywność energetyczną Twojego domu. Przekonaj się, dlaczego warto zainwestować w zasoby naturalne.
Rolety jako element dekoracyjny: Jak rolety wpływają na wygląd wnętrza?
Rolety jako element dekoracyjny: Jak rolety wpływają na wygląd wnętrza?
Rolety mogą mieć znaczący wpływ na wygląd i atmosferę wnętrza. Wybór odpowiednich rodzajów rolet pozwala na stworzenie spójnej i stylowej aranżacji.
Ostatnie wpisy