Jeśli jeszcze o tym nie słyszałeś, hygge, to termin obejmujący różne koncepcje – wszystkie w pewnym stopniu związane z ciepłem. Chodzi o stworzenie przytulnej atmosfery, komfortu, poczucia zadowolenia i dobrego samopoczucia. Sprawdź, jak zaprojektować sypialnię w tym stylu.
Nie ma nic lepszego niż trzaskający ogień w kominku. Wprowadzi ciepło, komfort i przytulność do wnętrza Twojej sypialni. Chociaż instalacja kominka opalanego drewnem nie zawsze jest praktyczna, możesz wypróbować grzejnik elektryczny, który naśladuje taki efekt. Możesz również palić świece zapachowe kominkowe. Niektóre z nich mają drewniane knoty, dzięki czemu usłyszysz charakterystyczny trzask palącego się drewna.
Urządzając sypialnię kieruj się zasadą – mniej znaczy więcej. Skup się na tych elementach, które rzeczywiście Cię odprężają.
Kolorowe pamiątki z ubiegłorocznej podróży do Meksyku mogą być wspaniałe, ale czy naprawdę Cię uspokajają? Zostaw ekscytujące wspomnienia dla rozrywkowej przestrzeni i skoncentruj się na elementach, które przypominają Ci wakacje na plaży i bliskich. Możesz też postawić na komodzie świece o uspokajającym zapachu jaśminu czy lawendy.
Jeśli chcesz stworzyć przytulną, spokojną atmosferę, trzymaj się neutralnej palety kolorów. Takie odcienie dodatkowo ułatwiają mieszanie i dopasowywanie dodatków. Zwróć uwagę na delikatną szarość, beż, pudrowy róż i odcienie bieli. Taki schemat kolorów jest nowoczesny i minimalistyczny, a jednocześnie ciepły.
Modulowanie światła to naprawdę prosty sposób na spokojny wypoczynek. Ściemniacze dotykowe pozwalają stworzyć wspaniałą atmosferę bez konieczności całkowitej zmiany okablowania pomieszczenia. Miękkie, bursztynowe światło jest najlepsze do odpoczynku pod koniec dnia. Dlatego zamień jasne, białe żarówki na takie, które emitują cieplejsze odcienie. Co więcej, niektórzy producenci produkują teraz żarówki o podwójnym działaniu. Wspomniane modele emitują delikatniejsze, żółtawe światło przy niższym ustawieniu, a jaśniejsze, białe światło przy wyższym ustawieniu.
Niezależnie od tego, czy masz wystarczająco dużo miejsca, by postawić duży, wygodny fotel, czy umościsz sobie małe gniazdko z poduszki i koca, stwórz kącik przeznaczony tylko do czytania. Znajdź czas na dobrą książkę. Jeśli nie jesteś zagorzałym czytelnikiem, stwórz relaksującą przestrzeń na grę w szachy, słuchanie spokojnej muzyki lub malowanie.
Kiedy wyobrażasz sobie przytulną sypialnię, prawdopodobnie myślisz o cudownie miękkich, wygodnych teksturach. Grube koce i poduszki z dzianiny, narzuty ze sztucznego futra i puszyste dywaniki z długim włosiem dodają cudownego klimatu. Mieszanie tekstur i warstwowanie tkanin w sypialni da poczucie komfortu i ciepła.
Jeśli chcesz się zrelaksować, powinieneś czuć się komfortowo. Umieść wiele poduszek na łóżku, by mogły podpierać plecy, gdy będziesz czytać książkę lub słuchać muzyki. Upewnij się również, że temperatura jest odpowiednia. Temperatura do spania powinna wynosić około 18 °C, w ciągu dnia może być trochę cieplej.
Dla wielu ludzi bogate, ciepłe drewno jest uosobieniem stylu rustykalnego. Wpisuje się jednak doskonale także w styl hygge. Solidne łóżko jest najważniejszym elementem w sypialni. Szczególnie popularne są łóżka z baldachimem i mocnymi słupkami. Pamiętaj, by w wystrój wnętrza wpleść drewniane elementy. Zapewnią ciepło, nie przytłaczając przy tym pomieszczenia, ani nie czyniąc go zbyt ciemnym. Możesz nawet pomyśleć o drewnianej podłodze.
Kamień, naturalne włókna, organiczny materac i drewno wprowadzą przyjemną, relaksującą atmosferę do każdego wnętrza. Odgrywają szczególnie ważną rolę w sypialni. Niektóre dodatki, takie jak wiklinowe kosze, drewniane meble, grube wełniane koce i żywe rośliny doskonale wpisują się w styl hygge. Możesz nawet wykorzystać naturalne światło wpadające przez okno.